NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY
(konzultace)

 


Co mohu čekat u prvního setkání?

Na začátku setkání si spolu promluvíme o tom, co chceš řešit. Pokud nejsi na konzultaci poprvé, nejprve se krátce vrátíme k tomu, čím jsme se zabývali posledně, abychom si ujasnili, kde a jak se věc posunula a jestli je v tomto ohledu třeba udělat další krok. Potom probereme to, co tě zajímá dnes. 

 


Budeme si u setkání spíše povídat nebo je konzultace více o prožitcích?

Budeme si povídat a také zapojíme prožitky. K životu potřebujeme rozum i pocity. Proto tvůj problém nejprve rozebereme racionálně, ale potom ho prozkoumáme prožitkově. Tady zapojíme tvoje emoce a obrazotvornost. Na konci setkání si vše znovu probereme racionálně a zasádíme do novém kontextu, který nám ukáže prožitková čast. Tak nastavíme rovnováhu. Nemusíš se bát, že to nezvládneš. Nic nemusíš umět dopředu. Celým procesem tě provedu a vše přizpůsobíme tvému tempu i tomu, jak jsi v kontaktu se svými emocemi a vizualizačními schopnostmi a také konkrétní situaci. Počítej však s tím, že při setkání můžeš zažívat velmi silné emoce. 

 


Jak se budu po setkání cítit? Jak poznám účinek a kdy ho mohu očekávat? 
Účinek pocítíš obvykle buď přímo při konzultaci nebo se postupně projeví ve velmi krátké době po ní, v rámci několika dní. Účinek je kumulativní, to znamená, že se postupně, jak pracuješ se svými tématy sčítá a prohlubuje. Jsou dvě možnosti, co můžeš po setkání cítit. První velmi častou možností je pocitová úleva a uvolnění tématu, na kterém jsme pracovali. Někdy problém z tvého vnitřního světa odezní už při prvním setkání. Někdy úplně ne, ale poklesne jeho emoční náboj. Rozuměj tomu tak, že pocítíš také úlevu a tvé dříve nepříjemné emoce už nebudou tak nepříjemné, zaplavující či nutkavé. Proč nemusí problém vždy úplně odeznít už při jednom setkání? Protože může být složen z více vrstev a je potřeba se na něj podívat z více úhlů. Uvolnit více vzpomínek, více emocí, podívat se na věci hodně jinak. Vše se musí postupně odkrýt a vstřebat. Něco, co vznikalo dlouhou dobu a v různých obdobích tvého života se někdy tváří jako jeden problém, přesto je to zamotané klubíčko. A to se nepodaří vždy rozmotat na poprvé. Přesto i tento posun je ukazatelem, že se vše vyvíjí správným směrem. Druhou možností je to, že se v průběhu setkání z tvého nevědomí vyplaví emoce, které se nepodaří tvojí psychice v tu chvíli plně zpracovat a můžeš je ještě několik dní  po setkání cítit. Je to takový detox. Po několika dnech odezní a teprve potom pocítíš větší úlevu. Není to úplně příjemné, ale i toto je dobré znamení. Takto si sedá tvé nové nastavení na své místo. A vše staré musí nejprve odejít, aby se udělalo místo pro nové. Každopádně pokud budeš po setkání prožívat něco neobvyklého, určitě mi napiš a probereme tvoji situaci v tomto konkrétním případě.

 


Co si mám před setkáním připravit?
Kromě funkčního technického připojení na kterém se předem domluvíme se prosím zamysli nad tím, s čím za mnou přicházíš.
Polož si tyto otázky:
Jaká situace mě trápí?
Jak se v této situaci nejčastěji cítím? Jaké mám emoce?
Jak reaguji v této situaci na moje okolí?
Jak moje okolí reaguje v této situaci na mě?
Je to situace, která se mi v životě děje poprvé nebo se opakuje znovu?
Zkus také zapojit svoji fantazii a představit si:
Jak poznám, že jsem z této situace venku? Co se v mém životě změní? Jak se budu cítit?
Kdyby se stal zázrak, jak by to vypadalo?
Vůbec nevadí, pokud na vše nebudeš znát odpověď.

 


Budeme si u setkání tykat nebo vykat?

Možná tě tato otázka překvapuje, když ti zde na mých stránkách tykám. Nedivím se ti, je to matoucí. Dovol mi celou situaci vysvětlit. Zde na stránkách jsem zvolila formu tykání, aby ti při čtení bylo příjemně. Ale zatím jenom čteš. Když se ale uvidíme naživo, může celá situace vyznívat jinak. Můžeš si totiž uvědomit, že se přece jenom neznáme zase tak moc, aby ti tykání vyhovovalo. A proto ti doporučuji procítit, jak na tom jsi. Cítíš se dobře u představy, že bychom si tykali nebo je to na tebe při prvním setkání moc? V čem se cítíš lépe? Překročení hranice tykání při osobním rozhovoru totiž vyvolává zdání jistého psychického přiblížení a když na to člověk není vnitřně připraven, tak přestože tyká, uvnitř se může naopak odtáhout. To není pro tuto práci vůbec dobré. Proto na sebe nevyvíjej žádný tlak a prociť si, jak to máš. Klidně můžeme začít vykáním a pokud to budeš cítit časem jinak, můžeme to změnit. A nebo nemusíme. Návrat z tykání na vykání působí velmi zvláštně a určitě by nám moc neprospěl. Proto je někdy lepší chvíli počkat, než udělat rychlý krok špatným směrem. 
Nechám na tobě, jak to vnímáš. Ale když už jsme u toho, já mám nejraději, když se mi říká Evi a budu moc ráda, když mi i ty řekneš, s jakým oslovením a tvarem svého jména jsi nejvíc v souladu.

 


Musím mít nějaké předchozí zkušenosti, aby pro mě mělo setkání smysl?

Nemusíš. Ale pokud nějaké máš zajímá mě to. Budu ráda, když mi povíš, jestli máš zkušenost s osobním rozvojem, individuálními konzultacemi, semináři či psychoterapií a v jaké oblasti. Čteš o této problematice knihy? Sleduješ videa? Zajímá mě to. Díky těmto informacím přizpůsobíme  způsob práce a její tempo tomu, jak to pro tebe bude nejvhodnější.

 


Potřebuji přijít na konzultaci opakovaně?

To záleží na složitosti problému. Pokud budeš mít už po prvním setkání pocit, že tě problém přestal trápit, není nutné pokračovat. Často ale problém vznikal delší dobu a jeho působení je komplexnější a na více úrovních. Proto se postupně uvolňuje jakoby po slupkách. Takže přestože můžeš po setkání cítit úlevu, bude vhodné se setkat znovu a účinek ještě prohloubit, než se vše poskládá tak, jak má. Vše záleží na konkrétní situaci. U složitějších a dlouhodobějších problémů bývá vhodná pravidelná a dlouhodobá spolupráce. Po prvním setkání si promluvíme o tom, jak tvoji situaci vidím a domluvíme se spolu na dalším postupu. 

 


Pokud se rozhodnu pro pravidelnou spolupráci, jak často je dobré se vídat?

Vhodný interval je v rozmezí 2 až 4 týdnů podle tvých možností (časových, finančních a tvojí schopnosti zpracovat své téma). Pokud budeš chtít a potřebovat, tak se v období intenzivních změn můžeme domluvit  na spolupráci v kratším časovém intervalu (třeba i 1x týdne)  a při stabilizaci interval opět prodloužit.

 


Je při setkání zaručena diskrétnost?

Diskrétní infromace, které mi při setkání řekneš, beru jako profesní tajemství a zůstanou jenom mezi námi. A to i v případě, že za mnou chodí na konzultaci tvůj partner nebo přátelé.

 

Jak poznám, že je ten správný čas přijít na konzultaci?
Pro úspěšné setkání je důležitá alchymie času. To znamená, že člověk musí dozrát do správného okamžiku, aby proběhla proměna. Je to bod, kdy změnu nejen potřebuje, ale také opravdu chce. Leckdy si s představou změny pouze pohráváme. Nechceme trpět, ale nestojíme o změny. Toužíme po tom, aby zmizely naše současné potíže jak po mávnutí kouzelným proutkem, ale my jsme zároveň mohli zůstat stejní a stejně tak i to v našem životě, co nám vyhovuje. Ale také chceme naopak aby zmizelo vše, co nám nevyhovuje. Úplně tomu rozumím. Jsem také člověk a těmito stavy jsem prošla mnohokrát. Dokud ale přetrvávají, s opravdovou změnou pouze flirtujeme.

Když přijdeš v tomto stádiu, i tak pro tebe může být konzultace přínosná, ledasco se dozvíš a mnohé o sobě pochopíš. Konzultace ale působí jako katalyzátor – ty jsi alchymistická substance, která se transformuje. Tedy na tobě velmi záleží, jak až moc se posuneš.

Že dozrál ten správný čas na alchymistický proces tvé duše poznáš nejvíce podle svého vnitřního pocitu. Něco tě za mnou přitahuje. Nemusíš ani rozumět tomu, co přesně to je. Cítíš otevřenost pro změnu. Neznamená to, že nemůžeš zároveň cítit jisté obavy nebo i  rozporuplné pocity. Pokud tomu tak je, přečti si odpověď na další otázku.

Na konzultaci mě něco velmi láká, ale zároveň se mi nechce jako by mě něco odtahovalo. Co to znamená? A jak se k tomu mám postavit?
Když tě na konzultaci něco hluboce přitahuje, ale zároveň tě nějaký pocit odrazuje nebo ti zabraňuje přijít, může jít o tzv. „Hugo efekt“. Hugo je kus našeho Já, který velmi často působí jako sabotér a odvádí nás od činností, které pro nás mohou být prospěšné.

Hugo není nepřítel. Je to náš vnitřní hlas, který se může bát změny nebo ji může vnímat jako nevýhodnou a to nezávisle na tvém osobním názoru. Může se držet starých modelů, protože kdysi byly to nejlepší, co se dalo udělat nebo jednoduše proto, že je velmi dobře zná a má s nimi spojen pocit bezpečí. Trvá na nich i když ty za to možná platíš obrovskou cenu. Protože bezpečí je bezpečí. Hugo tě chrání. Nebo si to aspoň myslí. Udržuje star nastavení psychiky, která vznikla kdysi dávno. Mohlo to být dokonce už v předchozích generacích. A  tehdy byla tato nastavení výhodná. Tak tě Hugo chrání tě před bolestí. Nechce, abys znovu zažíval/a staré negativní pocity a proto se mu nelíbí, když máš přijít na setkání, kde bychom se jimi mohli zabývat.

Hugo to obvykle myslí dobře, ale znemožňuje ti dosažení tvého cíle, ať už se mnou nebo s kýmkoliv jiným. Může tě dokonce účinně přitahovat na cesty neúčinné, nabízet snadná a jednoduchá řešení, která se ti sice mohou líbit, ale od toho, co by ti skutečně mohlo pomoci tě odrazuje a odvádí. Říká ti například že „na to nemáš peníze, čas nebo náladu. Musíš si to vyřešit sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže. Nebo máš podle Huga důležitější věci na práci. Možná si stačí přečíst knihu, tak proč za konzultaci utrácet peníze. A možná, že na tom průvodci je stejně něco špatně, nepochopí nás, odsoudí nás a tak jako tak, stejně zrovna našemu problému neporozumí……“ A mnohé další. Našeptává ti něco z toho tvůj Hugo?

Pokud se u tebe Hugo objeví, zkus si s ním promluvit. Poděkuj mu za to, že tě chrání. Nic mu nevyčítej a zkus ho pochopit. Zeptej se ho na jeho názor. Co špatného by se podle něj mohlo stát, kdybyste na konzultaci přišli? Čeho se obává? Co nechce? Někdy ti odpoví slovy, někdy obrazem nebo pocitem. Zkus se nyní na Huga i celou situaci dívat z odstupu. Takto lépe uvidíš perspektivu, která ti pomůže se rozhodnout.

A pokud se rozhodneš ke mně objednat, i když tvůj Hugo říká, co říká, určitě mi o něm řekni. Ráda ho poznám a vyjdu mu vstříc v jeho potřebách i pochybnostech. Nejsem jeho nepřítel. Naopak vím, že Hugo je důležitá součást našeho vnitřního světa a proto je dobré, abychom ho já i ty brali vážně. Je důležitou součástí nejen tebe, ale také tvé cesty k sobě a hlubokému vnitřnímu uzdravení.

Proč mám požádat o pomoc právě tebe? Co mi můžeš nabídnout zrovna ty?
Mohu ti nabídnout více důvodů, proč přijít zrovna za mnou. Ale zůstanu u jednoho. Já jako svoji největší devizi vnímám dlouholeté a obsáhlé zkušenosti. Osobně se hlubinné transformaci a zkoumání mého vlastního vnitřního světa aktivně věnuji přes 30 let. Mám více než 20 let praxe  jako lektorka a průvodkyně osobního rozvoje na individuálních setkáních i na skupinových seminářích. V pralese nevědomí a hlubinách psýché jsem byla již mnohokrát a proto ti mohu pomoci citlivě a zkušeně projít tím tvým. Potřebuješ o mně vědět ještě něco? Potom se podívej na moji vizi nebo si přečti víc o tom, kdo jsem. A pokud chceš vědět, jak pomohla spolupráce se mnou dalším lidem, jejich zkušenosti najdeš v referencích

Je on-line setkání stejně účinné jako setkání osobní?
Z mé osobní zkušenosti a praxe věřím, že ano. Účinek u obou forem setkání vnímám jako stejný. Rozdíl může být pouze ve tvém osobním pocitu a v tom na co jsi zvyklý/á. Nemusíš se toho bát. Vnímám tě a cítím i na dálku. V tomto směru nehraje vzdálenost žádnou roli. Navíc ušetříš čas a peníze za cestu za mnou do Prahy.


Nevadí, když se mnou u konzultace budou děti nebo partner? Můžu si nechat zapnutý telefon?

Aby byl účinek konzultace optimální, potřebuješ pro sebe nerušený klid, kdy se budeš moci uvolnit a cítit v bezpečí. Proto není vhodné, aby tě vyrušoval partner, děti nebo zvonění telefonu. Přítomnost druhé osoby tě odvádí od toho, na co je důležité se soustředit a navíc člověk neřekne vždy vše, co je potřeba, protože ho slyší někdo další.

 


Má pro mě konzultace smysl, když cítím rozpaky a nervozitu z toho, že mám o svých starostech mluvit s člověkem, kterého v podstatě neznám?

Hluboce věřím, že to smysl má. Na začátku každé spolupráce je běžné, že můžeme pociťovat nervozitu z toho mluvit o hlubokých intimních věcech s někým, kdo nás sice zaujal nebo jsme na něj dostali doporučení, ale sotva ho známe. A to i tehdy, pokud o sobě mluvit chceme a jsme motivováni pracovat s naším tématem. Můžeme se cítit trapně, bát se odsouzení, nepochopení. Možná nejsme zvyklí o sobě mluvit. Můžeme si myslet, že bychom vše měli zvládnout sami nebo cítit mnoho dalších pocitů. Jsem si toho vědoma a beru to jako přirozený proces. Nemusíš se tedy bát, že budu tlačit na větší otevření se, než na jaké se momentálně cítíš. Za svoji více než 20ti letou praxi jsem už dávno přišla na to, že každá spolupráce a důvěra chce svůj čas. Vše se vyvíjí přesně takovým tempem, jaké zrovna potřebuješ. Psychika je totiž neskutečně inteligentní a na hlubší rovině si sama řídí, komu a jak moc do hloubky dovolí vstup. Neberu si to nijak osobně. Kdybychom na tvé otevření tlačili, ať už já mojí snahou ti pomoci nebo ty svojí snahou rychle vyřešit problém, mělo by to přesně opačný účinek. Přijď tedy i když jsi nervózní a klidně mi o svých pocitech řekni. Když tomu dáme prostor a čas, nebudeme tlačit a více se poznáme, můžeš se začít cítit uvolněneji a obvykle nervozita i rozpaky postupně pominou. 

 


Je možné se na něco zeptat mimo termín setkání?

Jistě, rozhodně se zeptej, pokud budeš potřebovat.  Nejvíce uvítám, když mi napíšeš email.  Ale odpověď na tvůj dotaz nemůže nahradit osobní setkání a svým obsahem a délkou nemá a nemůže obsáhnout celé řešení tvého problému.  Základem pro naši společnou práci je přímé setkání, které spontánně doprovázejí autentické emoční prožitky, kdy se na tebe můžu naladit. Kladení dotazů to nemůže nahradit. 

 


Mohu na konzultaci objednat moje dítě?

Pracuji pouze s dospělými lidmi. Ale i ti jsou dětmi svých rodičů. Pokud tedy zvažuješ, že by tato práce mohla pomoci tvému potomkovi, je třeba vzít v úvahu toto. Pro tuto práci je nutná vlastní osobní motivace a rozhodnutí. Mladí lidé, kteří již prošli  prahem 18ti let  jsou dospělí. Přesto, i když to s nimi myslíš dobře, je třeba netlačit na pilu.  K této práci nestačí jen mít své trápení. Je zde důležitý vlastní vnitřní pohon, ochota, sebereflexe a jistá zralost. A také hluboké rozhodnutí opravdu udělat změnu. Jestli je tvému potomkovi více než 18 let, můžeš mu tuto možnost nabídnout, ale pokud s tím nebude sám v souladu, nenaléhej na něj. Pokud s tím bude v souladu, budu ráda, když se mi ozve sám.

 


Pomůže mi setkání se zdravotními problémy?

Tato práce není zaměřena primárně na zdravotní problémy a nenahrazuje lékařkou ani zdravotní péči. Je určena pro psychicky zdravé lidi. Může se stát, že se po práci s psychickými tématy spontánně zlepší i tvůj zdravotní stav, není to ale primárním cílem. Pokud je  tvoje jediná motivace  fyzické uzdravení a svojí psychikou se nemáš  moc potřebu zabývat, vyhledej prosím jinou cestu.

 

Mohu přijít na setkání společně s mým partnerem?
Konzultace jsou koncipované pouze pro jednotlivce. Párová setkání nedělám. Neznamená to však, že nemohu pracovat s vámi oběma. Ne však najednou, ale v různých dvou termínech. Každý partner má takto větší soukromí a může se lépe zaměřit na poznání svého vnitřního světa a zrcadlení toho, co mu druhý zrcadlí. 

Pomůže mi konzultace Zrcadlo partnerství i když chci zlepšit svůj vztah s jiným člověkem, než je můj partner? Nebo když nemám vztah a chci ho?
Ano, konzultace ti může pomoci s jakýmkoliv mezilidským vztahem. V jistém smyslu je partnerství jakýkoliv vztah, ať už přátelský, rodinný či pracovní. Stejně tak absence vztahu souvisí s tématem partnerství a zrcadlí něco ze tvého vnitřního nastavení.


Můžu se objednat i když současně naštěvuji psychoterapeuta nebo psychiatra? Ovlivní konzultaci, když beru léky?

Tato práce není zaměřena primárně na zdravotní problémy a nenahrazuje lékařkou, zdravotní ani psychoterapeutickou péči. Má pomoci psychicky zdravým lidem lépe zvládat jejich život. Pokud i přesto cítíš, že by tě setkání se mnou mohlo obohatit, zkonzultuj to prosím se svým psychoterapeutem nebo ošetřujícím lékařem. Pokud užíváš vyšší dávky antidepresiv či jiných léků s utlumujícím účinkem, mohou být utlumeny tvoje emoce a to může negativně ovlivnit průběh konzultace. Ta je totiž založena zejména na poznávání tvých emocí a je zde důležitý hluboký prožitek. Pokud ke svým emocím nemáš díky lékům dostatečný přístup, účinnost setkání se může snížit.

 


Dostanu na konzultaci nějaké úkoly nebo postup, co dál? Je třeba dělat ještě něco potom?

Veškerá důležitá práce probíhá při našem setkání, kde se dějí emoční přenastavení a mentální změny. Po konzultaci vše dosedá na své místo a ty si zvykáš a pozoruješ nový stav. K tomu je dobré se dívat na to, jak vnímáš nyní život, jak tvé okolí reaguje na tebe a pozorovat, jak se věci mění. A to nejen venku, ale hlavně uvnitř tebe ve tvém prožívání a reakcích v kontextu tématu, na kterém jsme společně pracovali. Obvykle není třeba nic dalšího. Tvé pozorování bude velmi cenné při dalším setkání. 

 

Ještě tě napadá nějaká otázka
nebo se chceš objednat ? Dej mi o tom vědět.

Tyto osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení dotazu. Zacházím s nimi bezpečně podle zásad zpracování osobních údajů

můžeš mi zavolat na mobil 777 618 248 ve všední den dopoledne (na telefonu bývám méně dostupná)

Nebo hledáš cestu zpět na předchozí stránky?