Mikronávyky jako klíč – Cesta malých proměn a velkých výsledků

Pracujete na sobě dlouhé roky? Hledáte vnitřní příčiny, luštíte zrcadlení a proměňujete svůj magnetismus, abyste si v životě vytvořili vše, co v něm chcete mít? Přesto váš život a životní styl není podle vašich představ a někde to vázne? Vím, že to někdy bývá frustrující, přesto bych nám všem dnes ráda pogratulovala k našemu úsilí.

Je naprosto skvělé, že bereme život do vlastních rukou. I to se počítá a každá snaha nakonec přináší své plody.

I to se počítá a každá snaha nakonec přináší své plody. Navíc věřím, že nic není černobílé a i přes to, že leckdy máme vyšší cíle a sny, už nyní díky naší snaze pozorujeme mnoho pozitivních změn, jak ve svém vnímání světa jeho proměně, tak i větší emoční pohodě.

Já vnímám práci na vnitřním světě jako nejdůležitější, přesto v mnoha případech, abychom dosáhli konkrétních změn, je třeba nejen se vnitřně přenastavit, ale také dělat konkrétní kroky v reálném životě. Jsem si jistá, že existuje mnoho praktických věcí, které stojí za to do svého života zabudovat. Věcí, které by zlepšily kvalitu našich životů a potvrdily náš nový a lepší vztah k sobě.

Myslím, že každý víme, co by to právě v našem životě mohlo být. Možná si udělat víc času pro sebe. Nebo jíst méně čokolády a víc zeleniny, víc cvičit nebo odpočívat, chodit pravidelně na procházky, meditovat, najít si čas na angličtinu nebo přátele… prostě jiný více naplněný životní styl. Víme to, ale přesto nám to nějak nejde změnit. Mnohokrát jsme začali a zase to nedotáhli. Byly důležitější věci, než my sami a naše vize. Zkoušeli jsme to znovu a znovu a každý další začátek byl čím dál tím těžší. A celá ta změna mohla vypadat jako příliš velký úkol, na který nemáme prostor a čas. Kdo z nás by to neznal?

Proto bych s vámi dnes ráda sdílela, jak mi v tomto pomohla mikropředsevzetí, díky nimž jsem si vybudovala mikronávyky, které mě skrze malé kroky vedly (a vedou i nadále) k velkým změnám, které se mi dříve vůbec nedařily.

Inspirovala mě k tomu Caroline L.Arnold ve své knize „Malý krok, velká změna„, kterou vám s velkou radostí doporučuji. Četla jsem na toto téma mnoho knih a za sebe musím říct, že tuto považuji za nejlepší, nejvtipnější a nejpraktičtěji podanou. Věřím, že se bude líbit i vám. Má v sobě mnoho praktických příkladů, postupů a rozborů konkrétních situací, jak se k celé věci šikovně, funkčně a s lehkostí postavit.

Ale abyste věděli, jestli to pro vás má vůbec smysl, představím vám, co to ty mikronávyky jsou a k čemu vám mohou být užitečné. Takže…

Co jsou mikronávyky?

Představte si, že to jsou drobné úkoly, které můžeme snadno začlenit do svého každodenního života. Jsou to jednoduché aktivity, které nám mohou pomoci dosáhnout velkých cílů – ať už jde o zlepšení zdraví, produktivity, nebo osobního růstu. Zkuste si to představit jako malé stavební bloky, které postupně skládáme a vytváříme z nich pevný základ pro svoje úspěchy. Tyto drobné změny a pravidelné malé kroky mohou vést k velkým a trvalým změnám v životě.

Mikronávyky jsou pozitivní nebo negativní. Pozitivní mikronávyky zahrnují například pravidelné cvičení, pití dostatečného množství vody, pravidelné čtení nebo vytváření seznamu úkolů.

Negativní mikronávyky mohou zahrnovat odkládání práce, nezdravé stravovací návyky, nadměrné používání sociálních médií. Určitě vás napadne mnoho drobností, které vás odvádějí od vašeho vysněného života.

Důležité je být si vědom toho, že i malé činnosti, které na první pohled nevypadají jako podstatné, mohou mít dlouhodobý dopad na naši produktivitu, pohodu a celkový životní styl. Proto změnit mikronávyky může být efektivním způsobem, jak dosáhnout pozitivních změn ve svém životě.

Jak je vůbec možné, že mohou pouze drobné změny nějak výrazněji ovlivnit náš život?

Důvod nás může překvapit. Takže jaké je kouzlo mikronávyků?

Psychologie malých kroků: Naše mozkové okruhy mají rády zvyklosti. Když začneme s malými kroky, třeba jen pár minut denně, vytváříme nové spoje v mozku. To znamená, že místo boje s velkými změnami se naše psychika postupně adaptuje k novému zvyku. Je tedy výhodné hledat nejmenší možné kroky, které v životě můžeme ještě snadno změnit a učit se je dělat pravidelně. Teprve poté, co se stanou naším mikronávykem volíme další krok. Každý krok navíc přizpůsobujeme svým individuálním potřebám. Proto je tento krok pro nás snadný a přirozený a budujeme si velmi pevnou základnu pro přestavbu našeho života.

Příklad: Po probuzení vypijeme sklenici vlažné vody. Toto je jednoduchá činnost, kterou můžeme udělat ihned, jak se vzbudíme, aby se lepší hydratace stala malým, ale pravidelným zvykem.

Kýžený efekt: Když splníme i malý cíl, cítíme se skvěle. Náš mozek nás odměňuje hormony radosti jako je dopamin. To znamená, že když uděláme i malý krok, cítíme se povzbuzeni a motivováni pokračovat.

Kulturní zásada konzistence: Lidé mají tendenci držet se toho, co dělali dříve. Když začneme mikronávykem a postupně ho proměníme v rutinu, stává se součástí naší identity. To zvyšuje pravděpodobnost, že se budeme držet svých cílů.

Odpovědnost a význam: Když máme malý úkol, zdá se, že je snazší ho splnit. Ale i malé věci mohou mít velký význam. Když vidíme, jak malé kroky vedou k pozitivním změnám, cítíme se silnější a více sebejistí.

Snížení odporu a význam malých vítězství: Velké změny mohou být děsivé. Mikronávyky snižují tento strach. Když víme, že můžeme začít něčím drobným, je to méně zastrašující. A tím pádem se snižuje i naše psychická rezistence.

Příklad: Místo toho, abychom si stanovili velký cíl zhubnout 10 kg, budeme pracovat na tom, abychom každý den snížili svůj příjem cukru. Postupně budeme přistupovat ke svému cíli krok za krokem.

Příklad: Uděláme si seznam tří menších úkolů, které můžeme dokončit během dopoledne. Po splnění každého úkolu si uděláme krátkou pauzu a odměním se třeba lahodným a zdravě vyváženým smoothie nebo kouskem ovoce.

Výsledky na obzoru: Postupný pokrok s mikronávyky nám dává vizuální důkazy našeho úspěchu. Když vidíme, že naše malé úsilí vede k viditelným výsledkům, zvyšuje to naši motivaci a víru v sebe.

Takže pod tímto psychologickým kouzlem mikronávyků se vlastně skrývá naše možnost tvořit trvalé pozitivní změny. Je to jako skládání puzzle našeho osobního úspěšného příběhu.

Jak konkrétně na to?

1. Mikronávyky aneb jak začít
Začněte tím, že si stanovíte své cíle. Jaké oblasti svého života chcete zlepšit? Může to být zdraví, produktivita, učení se nových dovedností apod. Cíl si definujte pozitivně. Představte si, jak se cítíte, když ho dosáhnete.

2. Rozdělení na menší kroky: Rozdělte své velké cíle na menší, dosažitelné kroky. Každý z těchto menších kroků by mohl být potenciálním mikronávykem. Musí to být snadné, dosažitelné a účinné. Vyberte si takové, které vám dělají radost nebo vás potěší jejich dosažení.

3. Identifikace priority: Zvažte, které oblasti jsou pro vás v současné době nejdůležitější. Je dobré začít s jedním nebo dvěma mikronávyky, abyste nebyli přetíženi. Nikdy jich nedělejte víc, dokud se nestanou automatickými a pevnou součástí vašeho běžného režimu, aniž byste se na ně museli soustředit a používat sílu vůle.

4. Jednoduchost a dosažitelnost: Vyberte si mikronávyky, které jsou snadno proveditelné a nevyžadují velké úsilí. Cílem je začít s něčím, co vás neodradí. Nikdy si nedávejte mikropředsevzetí, které nemůžete dodržet, ale jen ty, co jsou pro vás reálně uskutečnitelná. Příklad: Ráno po snídám do 20 minut po probuzení nebo cvičím strečink 10 minut před tím, než si ráno vyčistím zuby.

5.Zaměření na vaše hodnoty: Zvažte, které mikronávyky jsou v souladu s vašimi hodnotami a co je pro vás opravdu důležité. Mikropředsevzetí musí být osobní, nikoliv obecné.

6.Měřitelnost: Vyberte si mikronávyky, které můžete snadno měřit a sledovat. Tím budete schopni sledovat svůj pokrok a úspěch realisticky a zabráníte. Příklad: Měřitelné je :“budu cvičit 10 minut (které dny, v kolik hodit…). Nedostatečné je: “Budu cvičit více“. Tato definice vede k odkládání a výmluvám a není dostatečně motivující pro splnění cíle.

7.Přizpůsobení vašemu životnímu stylu a kontext: Vybírejte mikronávyky, které lze snadno začlenit do vašeho běžného denního programu a spojujte si je vždy s nějakou konkrétní pravidelnou situací či chováním, které děláte už automaticky. Příklad: vitamín C si vezmu vždy po snídani nebo udělám 10 dřepů před tím, než jdu ráno do sprchy. Tak více upevníte vaše nové mikronávyky.

8.Experimentování: Začněte s několika vybranými mikronávyky a zkoušejte, jak se vám daří je provádět. Pokud některý z mikronávyků nefunguje, nedaří se vám ho realizovat nebo nezapadá do vašeho denního programu, zkuste ho změnit nebo nahradit jiným, který vám více sedne. Vezměte celý proces jako hru a hrajte si. Přistupujte k celému procesu s lehkostí a nebojte se zkoušet nové možnosti. Hodně se u toho nasmějete.

9.Trpělivost a pravidelnost: Snažte se provádět vybrané mikronávyky pravidelně. Změny nejsou okamžité, ale postupně, při trvalé praxi, budete vidět pozitivní výsledky.

10.Zpětná vazba a úpravy: Průběžně hodnoťte, jak se vám daří a jaký je dopad vašich mikronávyků na vaše cíle. Podle toho můžete provádět úpravy nebo přidávat nové mikronávyky.

Pamatujte, že vybírání a uplatňování mikronávyků je individuální proces.

Pamatujte, že vybírání a uplatňování mikronávyků je individuální proces. Každý má jiné cíle, potřeby a životní situace, takže je důležité najít takové mikronávyky, které vám budou nejvíce vyhovovat a budou vám pomáhat dosahovat pozitivních změn ve vašem životě.

Komentáře
  1. Lenka napsal:

    Děkuji za hezké a povzbuzující čtení o mikronávycích,
    Zdraví Lenka M.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů