Učení a přítomný okamžik

Naše doba je posedlá učením se, studiem, rozvojem, příjmem nových informací. A také nedostatkem času. Na nic ho nemáme. Díky přehršli úkolů a povinností se pořád někam běží, nestíhá a najít si čas na studium či přečtení knihy může být někdy nadlidský úkol. 

Vypadá to, že učení se a čas nejdou moc dohromady, ale je to skutečně pravda? Před nedávnem jsem objevila do své sbírky jeden citát, který mě hodně oslovil. 

„Nevymezuj si na učení žádný konkrétní čas. Ať už se jedná o jakoukoliv dobu či okolnosti, nepromarni jediný okamžik, aniž by ses z něj něco naučil.“

Je to krásná úvaha, protože odkud se můžeme naučit víc, než od života jako takového?Co se každý večer před spaním místo přemýšlení nad úkoly a tématy zítřejšího dne zamyslet nad dnem dnešním. Položit si otázku: „Co jsem se dnes naučil o životě?“ nebo „Co se můžu naučit z toho, co se mi dnes stalo?“

Život je moudrý, i když tato moudrost a inteligence může být skrytá a oslovuje nás  skrze druhé lidi, znamení a synchronicity. Nemusíme si jí všimnout. Ale přináší nám vždy to, co potřebujeme vědět, co se potřebujeme naučit.

Někdy není snadné rozšifrovat znamení, která nám život dnešní den nabízí. Ale pokud nestačí naše vlastní úvaha a vhled, můžeme si nechat pomoci. Skvělými pomocníky spolupracujícími se synchronicitou, které nám navíc pomohou zhluboka se zamyslet nad poselstvím dne z jiného úhlu pohledu, mohou být různé seberozvojové výkladové karty

Ne, že bych jich měla málo a v průběhu času mi hodně pomohly, ale poslední dobou mě to baví jinak. A tento tip bych ráda předala i vám. Stal se ze mě totiž lovec různých mouder a poselství, která ke mně život zavane. Někdy to může být citát, který náhodně zachytím, někdy je to ale jenom věta, kterou pronese nějaký náhodný člověk, někdy moudrost, kterou zaslechnu dokonce ve filmu. Něco mě napadne samotnou. Je to takový pelmel. Ale pro mě o to cennější. Když mě tato věta zaujme, večer přemýšlím také o ní.

Kladu si otázku: „Co mi chtěl dnes život skrze tuto větu (či poselství) vzkázat? Co se mám z ní dnes naučit. Hledám kontext, jak souvisí s tím, co se mi poslední dobou děje. A často najdu odpovědi.

Ale protože moudrost zachycená ve slovech je jako perla a je škoda ji hned ztratit, začala jsem si tato moudra psát na kartičky a po vytištění je laminuji. Vznikla mi tak originální sada karet, s jednoduchým designem, kterou mám potom k dispozici kdykoliv. Celý den mám moudrost na dosah ruky. Obsah je přímo pro mě na míru. A jak jde život dál, neustále sadu rozšiřuji. 

Určitě vám doporučuji zkusit si vytvořit podobnou sadu. Inspirace chodí sama, tvoření je postupné a nezabere vám skoro žádný čas. Moje sada je designově velmi jednoduchá, ale věřím, že pro kreativce její výroba může být navíc zdrojem tvořivost a povzbuzením vnitřního dítěte.

Jdete do toho?

Budu ráda, když mi dáte vědět, co jste se naučili dnes a pošlete mi třeba fotku vaší vlastní sady karet.

Těším se na vaše postřehy a úvahy 🙂

PS: Pokud se vám přece jenom nechce vyrábět vlastní sadu (i když to vřele doporučuji), můžete si pořídit třeba Karty porozumění a Sebepřijetí z mé vlastní dílny. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů