Kouzlo Adventu aneb jak vnést srdce do našich vztahů

Blíží se Vánoce a za pár dní nám začíná Advent. Já mám tyto svátky moc ráda, protože jsou plné světla a otevírají srdce. Lidé se na chvíli zastaví a jsou si blíž. Alespoň tam, kde si dovolí se kouzlu Adventu a Vánoc otevřít. Zima je totiž úžasnou dobou, kdy máme možnost vnímat a ocenit krásu Světla právě díky kontrastu s chladem a šerem tohoto ročního období. Kdy jindy je záře svíčky vidět tak dobře, než právě ve tmě?

Tento čas s sebou nese poselství, že i v těch největších tmách a nejtěžších dobách je tu pro nás Naděje. Ukazuje, že když si dovolíme otevřít svá srdce, ucítíme, že tu nejsme sami a že slova soucit, laskavost a trpělivost mají stále svůj hluboký a léčivý význam.

Včera jsem se ptala svého muže Richarda, jaký by ho potěšil adventní kalendář a jestli má vůbec pocit, že tato ne příliš stará tradice má v dnešní uspěchané době nějaký smysl. Adventní kalendář s čokoládkami pro děti zná každý, ale může tato tradice přinést něco opravdu cenného i dospělému? Dříve měly totiž adventní kalendáře jiný a hlubší význam, než nyní. Sloužily jako pomůcky při hodinách náboženství. Původně zde byly zobrazeny liturgické výjevy z bible, které vypadaly jako části vesnic nebo měst a měly tak připomínat církevní svátky. Obsahovaly například básničky, ke kterým děti lepily různé obrázky a na Vánoce tak vznikl vánoční výjev zimní krajiny.

Vedli jsme příjemný rozhovor u sklenky svařáku zachumlaní pod deky a poslouchali hřejivou hudbu. A pořád jsme nemohli přijít na to, jaký obsah adventního kalendáře by pro nás byl skutečně smysluplný. Ale nakonec jsme si uvědomili, že smysl pro nás má právě to, co s sebou nese ty kvality, které tak neodmyslitelně patří k Adventu a Vánocům – naději, soucit, laskavost a posílení vztahů. Kdy můžeme potěšit nejen partnera, ale kohokoliv z rodiny, přátele…..Vždyť je tu s námi tolik lidí, které můžeme zahřát u srdce a udělat tak svět o něco krásnějším místem.

Potěší nás, pokud naše zamyšlení inspiruje i vás. Protože kdy jindy, než před Vánocemi je úžasná doba posílit vztahy a otevřít svá srdce?

Jaká je tedy podle nás zajímavá a inspirující náplň adventního kalendáře?

1- TOTO MÁM RÁD A JE TO PRO MĚ VELMI CENNÉ

Napište na lístky 24 věcí, které máte na partnerovi skutečně rádi, kterých si ceníte. Pokud máte odvahu, napište nejenom o co jde, ale jak se u toho cítíte. Třeba, že vám vždy poskočí srdce, když vidíte jak se usmívá. Že vás dojme, jak si něžně hraje s dětmi. Vyjádření krásného pocitu dodá vašemu vzkazu jiný rozměr a ještě víc si připomenete, v čem je důležitý váš vztah. Nehledejte velké věci, ale zaměřte se na drobnosti, detaily, protože právě z malých věcí se skládá často ta nejkrásnější a nejpestřejší mozaika našich životů. Je skvělé podívat se na ně vědomě jinak je nebezpečí, že je přehlédneme a jejich dary tak mohou být nenávratně ztraceny. A to by byla velká škoda.

2- DĚKUJI TI

Napište na lístky 24 věcí, za které byste partnerovi mohli poděkovat. Pokud vás nic nenapadá, zamyslete se i nad věcmi běžného dne. Určitě v nich najdete mnoho inspirace. Pomoc a zájem druhého často bereme jako samozřejmost, ale vyjádření vděčnosti nám opět zahřeje srdce a druhého potěší. A tak tu pro nás bude ještě mnohem raději, protože uvidí, že jeho dar má pro nás opravdu smysl. Poděkování je velmi cenná součást vztahu a pomáhá nám cítit vděčnost za to, co máme a tak zvýšit prožitek hojnosti v našich životech. A co je důležité, taky krásně posiluje náš vztah. A díky Adventu může být náš vztah 24x posílen 🙂

3- TADY JSME BYLI SPOLU A BYLO TO KRÁSNÉ

Provedení tohoto typu kalendáře je o něco náročnější, protože potřebujete najít 24 fotek, kde jste byli společně. K těmto fotkám potom připište, co u těchto společných zážitků pro vás bylo cenné. Co jste si od tam odnesli. Ale i zde může jít o běžnou věc, jako třeba výměnu kola u auta nebo procházku po pláži či společný smích. Bude krásné zavzpomínat a partnera určitě zahřeje, že oceňujete, co jste tehdy společně zažili.

Samozřejmě můžete vložit každý den i nějakou malou drobnost nebo čokoládku, či přibalit malou svíčku, kterou si při rozbalování společně zapálíte. Ale věřím, že to není vůbec nutné, že tento obsah je krásný a cenný sám o sobě.

Otevírat kalendář můžete i rituálně, například každý den u snídaně a nebo večeře, abyste tento čas prožili společně a ještě více tak posílili vzájemný vztah.

Vím, že Advent je za rohem a není příliš mnoho času na přípravu kalendáře. Ale věřím, že to stejně stojí za to. Takovýto kalendář nás totiž zahřeje i při jeho samotné přípravě. Na chvíli se zastavíme a vystoupíme ze shonu běžného života.

Připomeneme si, jak moc je cenné, že tu nejsme sami. Jak mnoho je v našich vztazích cenného a že jsme dostali od života mnoho darů v podobě krásných zážitků.

Při výrobě tohoto kalendáře budete obohaceni ještě před začátkem Adventu. A potom můžete spolu s vašimi milovanými zažívat ještě větší radost, při sledování toho, jak budou den po dni otevírat to, co jste pro ně připravili.

Pokud nemáte moc času vymýšlet, tady jsou pro inspiraci tipy z Pinterestu. Ale věřím, že stačí vzkazy napsat na hezký papír, srolovat do roličky, převázat provázkem nebo mašličkou a napsat číslo dne. Nebo je vložit do obálek. Protože obsah je mnohem cennější než to, jak kalendář ve skutečnosti vypadá.

Přeji všem moc krásný a hlavně srdce hřejivý Advent. Jestli se mi to podaří, pošlu brzy ještě jedno překvapení.

S láskou a adventní náladou

PS: Budu moc ráda, když mi pošlete fotku, jaký adventní kalendář jste letos vyrobili a co na to váš partner (nebo kdokoliv jiný), komu jste ho věnovali. Těším se!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů