Pohled do sebe sama – jak správně na to?

Otázka: Krásný den, Evi! Moc Vám chci poděkovat, za Vaše inspirativní přednášky. Prosím Vás, jestli byste mi mohla poradit, koukala jsem se na Vnitřní království a zúčastněným jste řekla, ať zavřou oči a zeptala jste se co vidí. Paní tam řekla, že nevidí nic. Vy jste odpověděla, že se ztotožnila s tou bytostí v sobě. Mám stejný problém, taky nikoho nevidím. Prosím Vás, mohla by jste mi poradit, co s tím? Jak získat ten odstup a vidět? Děláte úžasnou věc, myslím si že tohle pomáhá hodně moc lidem. DĚKUJU za to, co děláte. S Láskou a vděčností Jana

PS: Ještě jsem si vzpomněla na jednu věc. Všude píšou i Vy to říkáte – obraťte se dovnitř. Ale jak????

Odpověď: Dobrý den, Jani, jeden z problémů zde může být formulace „podívejte se“. Každý člověk totiž není vizuální a nevybaví se mu obraz jako takový. Ono to ani není nutné. Někdy je to tím, že na tuto techniku není zvyklý a někdy jen potřebuje primárně zapojit jiný smysl, než vizuální. Začněte tím, že zapojíte jiné smysly. Položte si třeba otázku takto: „Kde cítím, že je moje vnitřní osoba v této místnosti?“ „Slyším ji někde v místnosti?“ atp…Hodně lidí, co jsou pocitové typy nejprve spíše cítí a obraz je tak o něco více abstraktní. Ale začněte od tam, kde je to pro vás nejpřirozenější. Prostě místo obrazu pozorujte a popisujte pocity. Často se potom vizuální obraz sám rozvine, ale pokud ne, nevadí to. Pracujte prostě s tím, co je možné a dostupné.

Někdy se nepodaří externalizace (promítnutí osoby ven). I když to doporučuji, pokud to není možné, vnímejte, kde by tato osoba měla místo ve Vašem těle, zkuste si ji představit (a nebo procítit atp.) uvnitř sebe. A pracujte s ní nadále tak, jako by byla venku – tedy poznávejte ji jako by byla druhou bytostí.

V určitých případech, kdy se se sebou člověk nedokáže vizuálně nebo pocitově pracovat je ten, že je od sebe odpojen. Je v něm nějaká vnitřní osoba, která mu nedovoluje spojit se s vnitřní osobou, kterou plánoval původně. Pokud tomu tak je, je dobré a vlastně jediné možné, pracovat prvně na tomto tématu a ptát se sám sebe (případně zkusit uvidět nebo navnímat tu osobu), která nedovoluje vidět. S těmito vytěsňujícími osobami je nutné pracovat prvotně, protože ony fungují jako dveře k řešení problému. Když se Vám podaří nejprve porozumět jim, je obvyklé, že Vám časem dovolí se i spojit s prvotně plánovanou osobou.

Toto však není jednoduchá práce, je tedy možné, že nebude možné projít tímto jen svépomocí.

Každopádně držím palce, ať se Vám daří.

Hezký den!

PS: Pokud nevíte, co je to vnitřní osoba, přečtěte si můj článek Fascinující svět psýché


Eva Marvánová je průvodkyně, lektorka a autorka.
Fascinuje ji vnitřní svět a psýché člověka. Osobnímu rozvoji se věnuje mnoho let. Individuálními konzultacemi i semináři lidem pomáhá se vyrovnat se sebou samými, najít vnitřní klid a vystoupit z vlivu minulosti. Důležitá je pro ni kvalita života a klientům pomáhá zlepšit život v oblasti partnerství, sebepřijetí, prosperity, hojnosti a tvořivosti. Dlouhodobě se věnuje systemickým konstelacím zaměřeným na zpracování traumat. Její velkou láskou je navrhování a tvorba energeticky nabíjených šperků s duchovní tématikou. Je autorkou ebooku Jak využít nesnáze v partnerství, přátelské aplikace Karty porozumění a on-line semináře Jsem kreativní.


 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů