Silný vnitřní rytíř Jedi (aneb jak využívat moudrost v sobě a přemoci sabotéry)

Patříš také mezi ty, kteří chtějí svůj život utvářet a vdechnout mu smysluplný směr? Věřím, že ano, že většina z nás to tak má. Snažíme se být dospělí a silní. Děláme, co můžeme, ale přesto se nám může někdy zdát, že nám všechno podkopává nohy. Ano, jsou špatné dny, kdy nám svět skutečně nenahrává, ale to, jak využijeme přínos nesnází a možností, které život sám o sobě přináší, to je na nás.

Samozřejmě, že to všichni víme a slyšeli jsme to mnohokrát. Tak proč se život někdy zdá tak nepřátelský a vypadá to, že nic smysluplného nejde udělat?

Možná je to proto, že aniž bychom si to uvědomili, jsme v zajetí našich vnitřních sabotérů. Ale tím, že o tom nevíme, můžeme jejich vliv a dopady v životě přičítat životu samotnému. Pokud fandíš této myšlence, pojďme spolu prozkoumat, kteří sabotéři mohou ovlivňovat tvůj život. A pojďme si také promluvit o našem vnitřním mudrci. O tom, jak ho v sobě objevit a dát mu zdravý prostor a on nám za to nabídne svoje schopnosti, jak se k životu stavět konstruktivně, kreativně a moudře. Když vnitřnímu mudrci dáme dostatek prostoru, tak se může stát naším moudrým a silným vnitřním rytířem Jedi, který nás povede naplněnou cestou a smysluplným životem.

Nejdůležitější sabotéry a také vnitřního mudrce skvěle popsal Shirzad Chamine ve své knize Pozitivní inteligence. A já tě s nimi dnes seznámím.

Nejdůležitějším a nejsilnější sabotérem, kterého v sobě můžeme najít je

SOUDCE – Najde ho v sobě opravdu každý, kdo k sobě bude aspoň trošku upřímný. Je to ta naše část, která nás posuzuje a soudí. Soudce může být velmi destruktivní, protože nás vede k negativnímu sebeobrazu a tak v nás vytváří velký stres. Je to náš vnitřní kritik, který kritizuje nejen nás samotné, ale také ostatní nebo okolnosti. Tím, jak neustále vše posuzuje, vždy něco není v pořádku a tak, jak by mělo být. Vždy je něco špatně. A tak nás tento sabotér, když má zrovna navrch, drží v neustálém stavu nespokojenosti a frustrace.

Další sabotéři jsou vnitřní části, které původně před dávnou dobou vznikly jako naši pomocníci, aby nám pomohly se vyrovnat s náročnými životními situacemi. Ale zůstaly zamrzlé v čase a přestaly se vyvíjet. Nevšimli si, že jsme vyrostli a svět se změnil a my už dávno máme mnohem více možností, než jsme měli tehdy. A tak se nakonec tyto části dokonce staly pomocníky soudce. Každý z těchto asistentů slouží SOUDCI tím, že posiluje naše negativní myšlenky a pocity. Můžeme v sobě také objevit každého z nich. Ale přesto pouze jeden či dva jsou pomocníci nejsilnější a spolu se soudcem nejvíce sabotují náš život. Sabotéři mají nad námi tak velkou moc právě proto, že se jim podařilo přesvědčit nás, že pracují pro nás, nikoliv proti nám.

Najdeš v sobě pomocníka sabotéra, který nejčastěji ovlivňuje život?

Který z nich je ti nejvíc povědomý nebo kterého v tobě poznávají tví přátelé, partner a blízké okolí?

VEDOUCÍ – Tato persona je posedlá kontrolou. Cítí potřebu ovládat situace, lidi a výsledky a často má problémy s důvěrou a uvolněním kontroly. Pokud nemá vše pod kontrolou, prožívá obrovský stres, obavy a netrpělivost. Myslí si, že má situaci pod kontrolou buď on a nebo nikdo jiný.

PUNTIČKÁŘ – Tento sabotér se snaží docílit dokonalosti za každou cenu. Trvá na přílišném řádu a organizaci. Může nás uvést do stavu, kdy nikdy nejsme spokojeni, protože naše výsledky nedosahují našich vysokých standardů. Proto často přináší pocity nespokojenosti a zklamaná se sebou samým. Pokud vše není perfektní, cítí úzkost on i jeho okolí.

NEUSPOKOJITELNÝ – Tento sabotér je neustále hledání něčeho nového nebo jiného. Máme pocit, že musíme neustále hledat a zkoušet nové věci, abychom našli větší vzrušení, což nás může uvést do stavu neustálého neklidu. Vyžaduje neustále nové aktivity a je věčně zaneprázdněn. Ale nedokáže se skutečně radovat z toho, co právě prožívá. Jakoby mu skutečné uspokojení pořád unikalo a potřeboval víc.

HYPERRACIONÁLNÍ – Tento sabotér se spoléhá na logiku a racionální analýzu na úkor emocí a intuice. Může nás zavést do stavu, kdy ignorujeme naše vlastní pocity a intuici. Způsobuje, že nemáme trpělivost s pocity vlastními ani těch druhých. Díky tomu nás může okolí vnímat jako chladnou či povýšenou osobu.

OBĚŤ – Tento sabotér nás nutí cítit se jako oběť a zdůrazňuje naše pocity a emoce na úkor akce. To nás může uvést do stavu, kdy jsme neustále zahleděni do sebe a neschopni jednat. Oběť vyvolává emočně vypjaté stavy, kterými se snaží získat lásku. Snaží se nám namluviti, že právě utrpení a mučednictví nám nejlépe zajistí soucit a pozornost.

HYPERÚSPĚŠNÝ – Tento sabotér je závislý na konstantním dosahování výsledků a úspěchů. Může nás udržovat v neustálém tlaku k výkonu a závislosti na uznání ostatních. Nutí nás zaměřit se pouze na vnější úspěchy, ale zanedbává pocity přinášející štěstí. Když nás ovládá, snadno se z nás stanou workoholici.

HYPEROSTRAŽITÝ – Cítí se v neustálém napětí z možného potenciálního nebezpečí, které by nás mohlo obklopovat. Žije neustále na vysoké hladině stresu a prožívá strach a obavy, co vše by se mohlo stát. Namlouvá nám, že nebezpečí kolem nás jsou ve skutečnosti větší, než se zdají a nutí nás tak k neustálé pohotovosti.

UTĚŠITEL – Tento sabotér se snaží potěšit ostatní na úkor svých vlastních potřeb. I když nám říká, že pomáhá proto, že je to tak správné, doopravdy to dělá proto, že se takto snaží od druhých nepřímo získat lásku. Může nás vést k tomu, že ignorujeme naše vlastní potřeby a pocity, abychom udělali ostatní šťastnými.

UNIKAČ -Tento sabotér se zaměřuje na příjemné stránky života a vyhýbá konfliktům, nepříjemným situacím nebo těžkým rozhodnutím. Může nás udržovat v nečinnosti a vyhýbavosti. Snadno nás tak zavede k prokrastinaci a k odsouvání řešení důležitých konfliktů a situací.

Tak co? Poznáváš se?

Teď pojďme prozkoumat, jak často jsi v kontaktu s tvým mudrcem.

MUDRC je ta část našeho já, která je zdrojem pozitivní energie a moudrosti. Je to hlubší a moudřejší část našeho já. Mudrc je v nás přítomný, když jsme v pozitivním, soucitném a tvořivém stavu mysli. Je to protiklad všech našich sabotérů. Na problém se od samotného začátku dívá jako na novou příležitost, ze které můžeme vlastním přičiněním a aktivním přístupem vytvořit dar. Nenechá se strhnout konfliktem, napětím či dramatem okamžiku. Jak je možné, že toho je mudrc schopen? Protože má přístup k 5ti důležitým schopnostem naší mysli a umí je správně použít. Tyto schopnosti sídlí v jiných evolučně mladších a mnohem vyspělejších částech mozku, než jsou usídleni sabotéři. Domovina sabotérů je velmi stará část mozku – plazí mozek, který se vyvinul v době, kdy pro nás bylo důležité přežít v boji s tvrdými životními podmínkami a ten umí reagovat jenom 3 způsoby – útokem, útěkem a zamrznutím. Proto přináší tolik stresu. Naopak Mudrc, řízený vyššími centry je moudrý a klidný. Dokáže zůstat v klidu i v těch nejtěžších situacích a má schopnost vidět věci z vyšší perspektivy.

Mudrc má následující pět hlavních vlastností nebo aspektů a to

1. Empatický Posluchač – Mudrc dokáže naslouchat bez soudů a předsudků. Je schopen vcítit se do druhých a porozumět jim na hlubší úrovni. Je ochoten odpouštět. Je schopen soucitu k sobě samému a díky tomu může být soucitný i s ostatními

2. Výzkumník – Mudrc je zvědavý a otevřený. Má schopnost zkoumat nové možnosti bez strachu nebo omezení. Nese v sobě nevinnost podobnou té dětské, kdy je schopen bez předsudků zkoumat každý kamínek či aspekt dané situace s otevřenou myslí. Jeho pohled přináší pocity zvědavosti, údivu a okouzlení z nových objevů.

3. Inovátor – Mudrc je tvořivý a inovativní. Má schopnost vytvářet nové a originální řešení problémů. Otevírá cestu k tomu, co zatím neexistuje. Dokáže se vymanit ze starých kolejí a zvyků a předpokladů, které nám nedovolují pohnout se kupředu.

4. Navigátor – Mudrc je schopen vidět cestu vpřed. Má schopnost navést nás správným směrem a pomoci nám dosáhnout našich cílů. Má aktivní vnitřní kompas a tak si dokáže vybírat mezi různými cestami a alternativami. Ukazování tohoto kompasu je ovlivněno hodnotami, které dodávají našemu životu smysl a cíl. A díky tomu nás vede na naplněnou cestu, která pramení ze souladu našeho života s našimi vnitřními ideály a principy.

5. Aktivátor – Mudrc nás povzbuzuje a motivuje k tomu udělat rozhodující kroky a dělat rozhodnutí beze stresu, rozptylování a nebo ovlivnění sabotéry.

Proto je velmi užitečné posílit našeho MUDRCE, aby mohl lépe řídit naše myšlenky a chování, a tím nám pomoci dosáhnout většího štěstí a úspěchu v životě.

Zde je několik tipů, jak to můžeme udělat:

1. Porozumění sabotérům -Prvním krokem je uznání a pochopení, jak naši sabotéři působí, ve kterých situacích jsme s nimi identifikovaní a mohou nás tedy ovládat a jak nám to brání v našem osobním a profesionálním růstu. Když je dokážeme identifikovat, můžeme se jim začít vědomě vyhýbat a posilovat našeho Mudrce. Když se naučíme identifikovat, kdy nás naši sabotéři ovládají, můžeme se začít vědomě rozhodovat, abychom reagovali zdravěji a konstruktivněji. Toto nám může pomoci zlepšit naše mentální zdraví, zvýšit naši produktivitu a dosáhnout vyšší úrovně štěstí a spokojenosti v životě. Chceš poznat své sabotéry, přestat se s nimi identifikovat a tak omezit jejich moc ve tvém životě? Ráda tě tímto procesem provedu při prožitkové konzultaci.

2. Soucítění se sebou samým – Místo toho, aby nás naše chyby a nedostatky znechucovaly, je dobré, abychom je přijímali s laskavostí a soucitem. Tímto způsobem můžeme posílit našeho Mudrce a oslabit našeho Soudce.

3. Trénování bytí v přítomnosti – Pravidelná praxe meditace, mindfulness a vědomé prožívání našeho těla nám může pomoci zůstat v přítomném okamžiku a zklidnit naši mysl. Tímto způsobem můžeme lépe slyšet našeho Mudrce a stát se méně reaktivními na naše Sabotéry.

4. Rozvíjení kreativity, empatie a koncentrace – Existuje mnoho technik, cvičení a her, kde můžeme posílit tyto dovednosti podporující našeho Mudrce.

5. Pozitivní návyky a posílení sebevědomí – Tím, že budeme pravidelně praktikovat pozitivní návyky, jako je vděčnost, laskavost nebo sebeúcta, můžeme posílit našeho Mudrce a stát se více odolnými vůči našim Sabotérům.

6. Závazek k osobnímu růstu – Posilování našeho Mudrce vyžaduje čas a závazek. Je důležité přijmout, že se jedná o proces a že se neustále učíme a rosteme.

Pamatuj, že posilování našeho Mudrce je cesta, ne cíl. Každý krok, který uděláme směrem k lepšímu pochopení sebe sama a posílení naší pozitivní inteligence, je vítězstvím.

Komentáře
  1. Markéta Neumanová napsal:

    Evičku jsem poznala už před pěknou řádkou let a jsem stále jejím “pravidelným návštěvníkem”. Práce Evičky je pro mě takovou opěrnou berličkou a směrovníkem na mé cestě. V těžších obdobích je mi vždy její pomoc obrovskou úlevou, umožní mi otevřít se porozumění, nasměrování a rozžehne světlo pro další kroky. Průběžně je mi zkušeným a důvěryhodným průvodcem při hledání zdravého vztahu k sobě samé a zároveň vztahování se k okolí. Na této pouti se stále učím otevírat svůj omezený úhel pohledu, získávám více pochopení, soucitu, sebehodnoty, nadhledu, uvědomění, pokory… a spousty dalších vlastností prospěšných mudrců, kteří mi pomáhají rozkrývat a usměrňovat mé neúnavné sabotéry. Je to postupná cesta ze zoufalství a beznaděje k vyrovnanému spokojenému životu v lásce a radosti. S úctou a vděčností Markéta

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů