Jak se nechat unášet proudem života

Dnech bych s tebou ráda sdílela jedno staré rčení, které říkával můj dědeček, když jsem byla malá. Sedl si na gauč, když jsem se bez úspěchu o něco moc snažila a s úsměvem na rtech pronesl:

„Netlač řeku, teče sama“.

V té mi to nedávalo žádný smysl. Ale jak šel život dál a já jsem zrála a dospívala, postupně jsem pochopila moudrost, která se za těmito slovy skrývá.

My lidé máme často pocit, že pokud na něco nebudeme tlačit, nestane se to nebo o něco přijdeme. Ale je to vždy skutečně tak? Co by se doopravdy stalo, kdybychom nechali věci volně plynout?

Co je to, co nás nutí stále vše kontrolovat? Je to strach? Nejistota? Nebo třeba pocit, že pokud něco nepodržíme pevně v rukou, vše se zhroutí? Jak to máš ty?

Mnoho z nás je vychováváno v přesvědčení, že musíme mít vše pod kontrolou. Že úspěch je přímým výsledkem našeho úsilí, naší práce a našeho rozhodování. Že pokud nebudeme neustále tlačit a tlačit, budeme ztrácet. Ale co když se mýlíme? Co když jsme to celou dobu nechápali správně?

Představ si řeku. Její voda neustále teče, bez ohledu na to, co se děje kolem. I když je obklopena kameny, stromy nebo dokonce horami, voda si najde svou cestu. Netlačí. Nepotřebuje žádnou extra sílu, aby se dostala tam, kam chce. Jen teče a teče, přirozeně, bez námahy.

„Netlač řeku, teče sama,“ říká moudré rčení. A možná je to přesně to, co musíme udělat i my. Možná musíme přestat tlačit, přestat se snažit všechno kontrolovat a nechat věci přirozeně plynout.

Řeka je neuvěřitelně silná a vytrvalá. I když je sucho nebo bouře, pokračuje ve svém toku, aniž by tlačila. To je lekce i pro nás – i my můžeme pokračovat v našem životě, aniž bychom se snažili všechno kontrolovat. Stačí jen trocha trpělivosti a odvahy.

Znáš ten pocit, když se snažíš něco vyřešit a všechno,
na co se soustředíš, je problém?

A poté, když si dáš pauzu a necháš se jen v klidu unášet svými myšlenkami, najednou se objeví řešení samo od sebe. To je síla „netlačení“.

Když dovolíme svým myšlenkám volně plynout, když se necháme unést proudem a neklademe mu odpor, můžeme se dostat tam, kam chceme, mnohem snadněji a rychleji.

Pokud tedy cítíš, že se snažíš něco kontrolovat, přestaň na chvíli. Připomeň si řeku a její přirozený tok. Nechej věci jednoduše plynout. Možná se vše nakonec vyřeší samo.

Měj se krásně a pamatuj: „Netlač řeku, teče sama.“

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů